ErlerDeclarațiile din partea rusă cu privire la incidentul din Crimeea și răspunsul Kievului reprezinta o oarecare amenințare, a declarat Gernot Erler, împuternicitul guvernului german pentru cooperarea cu Rusia, într-un interviu cu DW.

„O confirmare independentă a presupuselor incidente reclamate de Rusia nu exista pana acum, așa că nu știm ce s-a întâmplat de fapt acolo, un lucru știm cu siguranșă este că există o amenințare acum”, – a spus Erler.

Potrivit oficialului de la Berlin, Germania și așa este „foarte îngrijorată” din cauza agravarii situației din regiunea Donbas, de unde sosesc zilnic mesaje despre noi victime și ciocniri armate. Prin urmare, evenimentele curente, inclusiv anunțul Kievului cu privire la starea ridicata de alertă a armatei la granita cu Rusia, nu reprezinta nimic altceva decât „pași suplimentari în direcția escaladarii”.

În același timp, potrivit lui Erler, nu mai puțina preocupare trezeste la Berlin reticența Rusiei de a purta discuții cu privire la o soluție politică la situația din Donbas. Despre asta vorbeste acțiunile președintelui rus. Astfel, acesta din urmă, motivând ”evenimentele din Crimeea”, a decis să nu participe la reuniunea liderilor „formatului normand” din China, în urma unei propuneri facute de Kiev

„Acest lucru dovedește încă o dată că partea rusă nu are niciun interes în solutionarea pasnica”, – a declarat reprezentantul guvernului german. „Asta ne miră și îngrijorează”, – a adăugat el.

Acest articol este proprietatea Pagina de Rusia și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

Votează: Foarte slabSlabMediocruBunFoarte bun (3 voturi, media: 5,00 din 5)
Încarc...

Related Posts

3 Responses to Berlin: Acțiunile lui Putin arată că Rusia nu este interesată de pace în Ucraina

  1. Clau spune:

    La cat de idioti sunt ma mir cum de nu au „denuntat” rusii atacul ucrainienilor asupra unei statii de radio…cam cum a facut si Hitler intaiul. Vad ca asta al 2-lea, hitlerash rusul (aka putinalaul, al mai mare pitik al planetei, intai kkt-ul rusilor…) incearca sa nu copieze chiar toate „miscarile” lui Adolf, incearca sa fie „original”, in loc de Sudeti a ocupat Crimeea si acum in loc de un atacul asupra unei statii de radio a ramas doar „tentativa dejucata” (normal ca doar rusul e „vigilent”). Recomand personalului din jurul putinalaului sa tina de rezerva pe aproape cele 2 canistre de benzina…si o fisa dentara.

  2. bogdan spune:

    a vrut Ospiciul Lumea Rusa vreodata pace de cand a fost inventat ?!?

  3. Catun spune:

    Ce se mai mira si ingrijoreaza neamtul asta de parca nu stie pe ce lume traieste. Pe prosti ii mai mira ceva legat de comportamentul lui Putin. Sunt alte lucruri de care poti sa te miri legat de Rusia lui Putin, ca de ex: sa respecte de bunavoie tratatele internationale, sa se retraga de bunavoie din statele agresate, sa permita de bunavoie dreptul de autodeterminare al populatiilor componenete si vecine, sa renunte de bunavoie la propaganda si troli, sa nu mai minta si sa nu mai fure, in fond. Ei, atunci chiar ar fi cazul ca cineva sa se mire.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Scroll to top