lansare bombaUn nou tip de bombă cu submuniţie, de fabricaţie rusească, a fost utilizat în atacurile aeriene din Siria pentru prima dată, a denunţat duminică organizaţia Human Rights Watch (HRW), relatează DPA.

Bombele, concepute pentru a distruge vehicule blindate, au fost folosite în urmă cu o săptămână într-un atac aerian la sud-vest de Alep, a anunţat organizaţia nonguvernamentală (ONG) pentru apărarea drepturilor omului cu sediul la New York, scrie Mediafax.ro.

Acest tip de bombe este interzis de o convenţie semnată în 2008 de către 98 de state, deoarece are un impact larg şi tinde să lase în urmă submuniţie neexplodată, care provoacă vctime în rândul civililor atât când sunt folosite, cât şi ulterior.

Activişti din cadrul opoziţiei siriene afirmă că bombe cu fragmentare au fost folosite, de asemenea, în atacuri aeriene în apropiere de linii ale frontului la nord de Hama, în centrul Siriei, unde forţe guvernamentale siriene susţinute de către avioane ruseşti de război au câştigat teren în ultimele zile.

„Este tulburător că încă un tip de submuniţie este folosit în Siria, având în vedere răul pe care-l produce civililor în anii care urmează”, a declarat Nadim Houry, adjunctul directorului pentru Orientul Mijlociu al HRW.bombe butoi

Organizaţia a precizat că nu poate să confirme dacă bombele cu submuniţie folosite la Kafr Halab, la sud-est de Alep, au fost largate de către forţe siriene sau ruse.

Nici Siria şi nici Rusia nu au semnat Convenţia cu privire la armele cu submuniţie, în 2008. Astfel, ele nu se supun interdicţiilor impuse acestui tip de armament.

HRW afirmă că forţele siriene au folosit în mod repetat bombe cu fragmentare în războiul civil care devastează această ţară din 2011 încoace.

Potrivit organizaţiei, gruparea extremistă Statul Islamic (SI) a folosit, la rândul ei, acest tip de armament în asaltul asupra oraşului kurd Kobane, anul trecut.

Acest articol este proprietatea Pagina de Rusia și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

Foarte slabSlabMediocruBunFoarte bun (Niciun vot deocamdată)
Încarc...

Related Posts

One Response to Bombe ruseşti, interzise prin convenţie internaţională, folosite în Siria

  1. Clau spune:

    rusnacii sunt siguri ca nu vor plati pentru daunele produse dupa incheierea razboiului…chiar si ei stiu ca „federatia” lor se va dezintegra si rusnacia va disparea de pe fata pamantului…. asa ca se „distreaza” cat mai pot si asa cum sunt ei obisnuiti, ca niste salbatici si primitivi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Scroll to top