Parlamentarul european Rebecca Harms a declarat că Rusia este responsabila pentru doborârea aeronavei MH17, pentru că nu există rachete Buk private, a scris deputatul pe Twitter.
„Și pentru că nu există Buk-uri private, Federația Rusă este responsabilă pentru MH17”, – a scris ea, sugerand ca responsabili de tragedie sunt oficialii rusi care au stat in spatele deciziei de a trimite aceasta arma in sprijinul spearatistilor din Ucraina.
Reamintim, echipa internațională de investigație a accidentului Mh17, care a avut loc pe 17 iulie 2014, în estul Ucrainei, a stabilit că racheta Buk care a distrus aeronava a fost lansata de pe teritoriul controlat de militanții speratisti, dupa ce, anterior, aceasta a fost livrata din Rusia.
Acest articol este proprietatea Pagina de Rusia și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.
OLR = STAT TERORIST !