Infomația a fost confirmată pentru Reporter Virtual de surse medicale de la Londra.
Potrivit acestora, Dinu Patriciu (64 de ani), era spitalizat de circa două săptămâni. În ultima săptămână, starea sănătății sale s-a înrăutățit vizibil.
Potrivit surselor citate, Dinu Patriciu a fost răpus de un cancer la glandele endocrine, după ce în urmă cu circa un an și jumătate suferise un transplant de ficat la Milano.
Dinu Patriciu s-a născut la 3 august 1950 în București. Cunoscut arhitect înainte de Revoluția din 1989, miliardarul a ocupat trei ani la rând primul loc în Topul celor mai bogați români și a avut, după 1990, afaceri în domeniile petrolier, bancar, imobiliar și media, fiind fondatorul trustului de presă Adevărul Holding. În această calitate, a fost unul dintre cei trei „moguli” – alături de Sorin Ovidiu Vîntu și Dan Voiculescu – care au influențat societatea românească în ultimii ani.
Patriciu a înființat prima firmă privată din România în ianuarie 1990.
Insa sursa averii lui Patriciu provine din afacerea Rompetrol, o companie petroliera pe care acesta a preluat-o cu un grup de parteneri in 1998.
Noua ani mai tarziu, Rompetrol este cumparata de compania petroliera din Kazahstan – KazMunaiGaz – care a achitat 1,6 miliarde de dolari pentru pachetul de 75% din actiunile Rompetrol. Dinu Patriciu, care detinea 75% din grupul Rompetrol, ar fi castigat atunci 1,2 miliarde de dolari.
Acest articol este proprietatea Pagina de Rusia și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.