Astronauții americani și europeni care lucrează pe Stația Spațială Internațională (ISS), ar putea rămâne fără alimente, din cauza embargoului rusesc asupra produselor alimentare, potrivit Interfax.
„Încărcătura cu produse alimentare destinate pentru a fi trimise pe ISS pe 17 februarie la bordul navei Progress M–26M a rămas blocata undeva în vamă„, – a declarat un reprezentat al industriei spațiale ruse. Potrivit lui, „s-au făcut toate eforturile şi cererile necesare pentru a se face o excepție pentru această marfă, dar oficialii nu au răspuns încă„.
În același timp, oficialii Institutului pe Probleme Biomedicale (IBMP), responsabil de sanatatea cosmonautilor rusi, au dat asigurări că astronautii occidentali nu vor suferi de foame pe ISS. Cosmonauți ruși sunt complet aprovizionati cu alimente și sunt dispuși să împartă cu colegii lor americani, citeaza Interfax sursa de la IBMP.
Nava Progress M–26M va pleca peste o luna spre ISS cu câteva sute de kilograme de alimente, apă, oxigen și produse de igienă personala.
Pe ISS lucrează în prezent cosmonautii ruși Alexandr Samokutyaev, Elena Serova şi Anton Shkaplerov, astronautii americani Barry Wilmore și Terry Wirts, precum și italianca Samantha Cristoforetti.
Amintim ca, în august 2014 Rusia a interzis importul de produse alimentare din SUA, UE, Australia, Norvegia și Canada. Embargoul alimentar a fost un răspuns al Moscovei la sancțiunile UE și SUA impuse pentru anexarea Crimeei și agresiunea din Donbas.
Acest articol este proprietatea Pagina de Rusia și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.