Purtătorul de cuvânt al companiei LTO Nederland a spus că florile olandeze îndeplinesc toate standardele de calitate, precum și declarațiile privind dăunătorii – este „doar un pretext pentru a interzice importul de flori”. „Motivul real este politic. Poate totul este legat de ideea tribunalului”- a declarat purtătorul de cuvânt.
Publicația notează că informațiile privind o posibilă interdicție privind importul de flori olandeze în Rusia a venit dupa ce presedintele rus Vladimir Putin a respins cererea mai multor țări de a înfiinţa un tribunal international în cazul prăbușirii avionului MH17.
Într-o conversație cu premierul olandez, liderul rus a numit măsura „prematură și contraproductivă”.
Bloomberg amintește că, în 2014, Rusia a importat 79 mii de tone de flori. Dintre acestea, peste 30 de mii de tone au provenit din Olanda.
Acest articol este proprietatea Pagina de Rusia și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.
Sigur ca are legatura cu pozitia transanta a Olandei privind vinovatii. Pe de alta parte Rusia isi arata limitele – cu ce poate raspunde Rusia cand se simte amenintata.