merePremierul Republicii Moldova, Chiril Gaburici, a declarat, luni, la întoarcerea de la reuniunea şefilor de guverne a CSI, că oficialii de la Kremlin ar putea să reia exporturile de fructe moldoveneşti sistate acum un an, informează independent.md.

„Rusia nu mai este atât de reticentă față de fructele și legumele moldovenești. Premierul rus, Dmitri Medvedev a declarat că sunt deschiși să discute cu producătorii din Republica Moldova pentru a se asigura de calitatea produselor noastre, dar și pentru a preveni importul produselor străine pe piaţa rusă prin intermediul Republicii Moldova”, a afirmat şeful Executivului moldovean.

În aceste zile, la Chișinău se află o echipă de experţi ai Rosselhoznadzor, care inspectează producătorii autohtoni de fructe și legume, în vederea reluării importurilor.

La 21 iulie 2014 Rosselkhoznadzor a interzis importul fructelor moldoveneşti, din cauza „numărului mare de nereguli fitosanitare”.

 

Embargoul vizează mere, pere, gutui, caise, cireșe și piersici, nectarine, prune și porumb.

Acest articol este proprietatea Pagina de Rusia și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

Foarte slabSlabMediocruBunFoarte bun (Niciun vot deocamdată)
Încarc...

Related Posts

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Scroll to top