rusi faniMai mult de jumătate dintre ruși – 54% – cred că arestarea fostului ministrul al economiei din Rusia, Alexei Uliukaiev – reprezinta o reglare de conturi și nu o manifestare a luptei reale a autorităților împotriva corupției, potrivit  „Interfax”, care citeaza sondajul de opinie realizat de VTSIOM în Rusia.

Doar 30% dintre respondenți cred că arestarea ministrului este o luptă reală împotriva corupției.

La rândul său, 46% dintre ruși apreciaza ca pozitiva activitatea autorităților în lupta împotriva corupției, dar foarte importanta a fost numit de numai 13% dintre respondenți. Alți 33% dintre cetățenii ruși sustin ca eforturile autorităților în lupta împotriva coruptiei sunt nesemnificative.

Amintim, ministrul Alexei Uliukaiev a fost arestat de FSB sub acuzatia de primire de mita in valoare de doua milioane de dolari de la conducerea companiei de stat Rosneft, pentru a facilita preluarea controlului de catre aceasta asupra unei alte societati petroliere – Bashneft.

Acest articol este proprietatea Pagina de Rusia și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

Foarte slabSlabMediocruBunFoarte bun (Niciun vot deocamdată)
Încarc...

Related Posts

4 Responses to Nici rușii nu cred că arestarea ministrului economiei este ”luptă cu corupția”

  1. yehudy spune:

    draga ivan=nada sou: marea revolutie bolsevica a avut loc in octombrie sau noiembrie? 🙂
    draga ivan-nada sou, daca ne spui cand a avut loc marea lovitura de stat bolsevica inseamna ca esti tare 🙂
    unii rusi spun ca a avut loc in octombrie, alti rusi spun ca a avut loc in noiembrie 🙂

    draga ivan, independent de marturiile martorilor oculari care erau beti si nu mai stiau in ce luna si ce an se afla, , poti sa ne spui la ce data actuala a fost lovitura de stat bolsevica? 🙂

  2. bogdan spune:

    Povestiri din Godacie ! Sau cum nu se mai inteleg la furat oligarhii din jurul lui putler !

  3. yehudy spune:

    draga ivan, federatia rusa se va prabusi in anul de gratie 2017 🙂
    la 100 de ani dupa mareata revolutie din octombrie sau noiembrie, ca nici rusii care erau bati nu mai tin minte luna 🙂

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Scroll to top