
Preşedintele rus Vladimir Putin i-a invitat joi pe liderii G7 în Rusia, dacă doresc ca Rusia să fie reprimită în acest club al principalelor economii ale lumii şi să se revină astfel la formatul G8 existent înaintea excluderii Rusiei după anexarea Crimeei în anul 2014, transmite agenţia EFE.
”La vremea sa, ultimul G8 urma să se desfăşoare în Rusia. Rămânem deschişi, iar dacă partenerii noştri doresc să vină, am fi încântaţi”, a spus preşedintele rus în timpul sesiunii plenare a Forumului Economic Oriental, care se desfăşoară la Vladivostok.
În opinia lui Putin, orice format de dialog este util, chiar şi atunci când se ridică tonul. ”Din ce am înţeles, aşa s-a întâmplat în G7 (la summitul din august de la Biarritz) şi tot a fost util. Prin urmare, nu refuzăm niciun tip de cooperare”, a completat liderul de la Kremlin.
Preşedintele american Donald Trump a insistat în timpul ultimului summit G7 (ce reuneşte SUA, Germania, Canada, Regatul Unit, Franţa, Italia şi Japonia) că Rusia ar trebui să revină în acest grup, propunere avansată anterior şi de Italia şi Japonia, însă el a ezitat cu privire la o invitare a lui Putin la următorul summit G7 care se va desfăşura anul viitor în SUA, admiţând că încă nu există unanimitate pentru o reprimire a Rusiei între membrii acestui grup.
Acest articol este proprietatea Pagina de Rusia și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.
Ceva logic.O personalitate de talia domnului Putin merita din plin.
Da da da- la „talia” lui merita sa o ia sus „din plin” ! Ha ha ha 🙂
bogdan
Nu toți au aceeași gusturi că tine.
Da’ mu..ie nu vrea Pitikul ? Ca se potriveste cu inaltimea lui ! 🙂 E si el precum era Matizul – „Mikul Gigant”…
Vezi ba Ologule ca nu ai terminat prima fraza din articol, ai pus o intrebare la care ai uitat sa raspunzi.
Esti intradevar o catastrofa ptr. publicatia asta care te plateste sa scrii cacaturi, dar nici alea corect exprimate.
Nu te gandesti sa-ti schimbi ocupatia asta de propagandist al satanelor cu una mult mai cinstita, si anume cea de gunoier, ca asta este facuta exact pe masura caracterului tau!
Mai Ivan Sclavu vezi ca ai adresat gresit mesajul ! Idiot ca toata lumea voastra de kkat rusa…de la beutura vi se trage…specie inapoiata