MiG-29 bulgariaCorporatia rusa „MiG” consideră ilegal contractul de service pentru aparatele MiG-29 apartinand Forţelor Aeriene bulgare, pe care Sofia se pregătește să-l semneze cu Varşovia, și își rezervă dreptul de a contesta acest acord, a declarat directorul general al corporației, Sergei Korotkov, informează „RIA Novosti”.

Potrivit lui, „acordul încalcă drepturile MiG, care este dezvoltatorul și producătorul aeronavelor” şi ca Polonia nu are drept de licența și nici documentație tehnică actualizata pentru lucrări de reparații la motoarele avioanelor.

Polonia declară că nu are de gand sa execute reparații de motoare, ci o modernizare care sa duca la o prelungire a duratei de viață, iar pentru acest scop nu are nevoie de nicio licență sau aprobare a rușilor.

Acordul între Bulgaria și Polonia cu privire la modernizarea motoarelor a 6 avioane MiG-29 trebuie să fie semnat până la sfârșitul săptămânii viitoare.

Bulgaria, care este membru NATO din 2004, are 16 MiG-29, dar numai patru aparate sunt capabile de misiuni de razboi. În 2016 va mai avea doar două aparate operationale, de aceea, modernizarea este stringenta pentru flotila aeriana a Bulgariei.

Acest articol este proprietatea Pagina de Rusia și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

Votează: Foarte slabSlabMediocruBunFoarte bun (4 voturi, media: 5,00 din 5)
Încarc...

Related Posts

2 Responses to Rusia – nemulţumită de acordul privind MiG-urile între Sofia şi Varşovia

  1. yehudy spune:

    draga ivan, cica varul lui putin a scos ilegal 20 de miliarde de dolari din rusia. ce spui, daraga ivan de asta?

    Băncile letone folosite pentru această operaţiune sunt implicate şi într-o uriaşă schemă de spălare de bani, prin care oameni de afaceri din Rusia – printre care şi Igor Putin, vărul lui Vladimir Putin – ar fi trimis în Europa 20 de miliarde de dolari.

    Citeste mai mult: adev.ro/nwbr65

  2. yehudy spune:

    draga ivan, rusia a ajuns broasca mica care face gura mare:) daca vrei iti spun si bancul cu broasca mica care face gura mare:)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Scroll to top