Recunoașterea de către Rusia a alegerilor false din Donbas va fi o palmă data UE și tuturor celor care au crezut în „acordul de la Minsk„, a declarat fostul ministrul suedez de externe, Carl Bildt, pe Twitter.
El spune că declarația Ministerului rus de Externe în „ceea ce privește alegerea locuitorilor din estul Ucrainei” este o încălcare clară a Acordului de la Minsk.
După cum se știe, Ministerul rus de Externe a declarat că Rusia respectă voința locuitorilor din Ucraina de Est „care și-au ales „reprezentanții” care sa rezolve problemele practice privind restabilirea vieții normale în cele doua regiuni„.
Nici Ucraina, nici Occidentul nu recunsc „votarea” organizata de militanții separatisti care incalca „acordul de la Minsk.”
Occidentul a amenințat cu noi sancțiuni Rusia daca aceasta va recunoaște „alegerile ” din Donbas.
Acest articol este proprietatea Pagina de Rusia și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.