Anexarea Crimeei, din cauza căreia Rusia a fost exclusă din G8, a fost greșeala fostului președinte american Barack Obama, iar ocuparea peninsulei putea fi oprită, a declarat președintele SUA, Donald Trump, în cadrul unei conferințe de presă, în urma summitului G7 de la Biarritz, relateaza Ukrinform.

„O altă (problemă) a fost în Ucraina, iar aceasta a vizat o anumită parte a Ucrainei – această parte pe care o cunoașteți foarte bine (Crimeea – n.r.) a fost luată sub președintele Obama. Nu de la președintele Trump”, a spus el.

Potrivit lui Trump, Obama a fost nemulțumit de această evoluție a evenimentelor și de aceea l-a eliminat pe Putin din G8.

Jurnalista care l-a întrebat pe președintele SUA i-a spus că Rusia a fost exclusă din grupul celor opt tocmai după anexarea Crimeei, și nu pentru că „Putin l-a păcălit pe Obama”.

„Știu că îl iubești foarte mult pe președintele Obama, dar Crimeea a fost anexată în timpul președinției sale. Dacă acest lucru se întâmplat în timpul mandatului meu, aș spune:„ Scuzați-mă, prieteni, am făcut o greșeală! „Președintele Obama a ajutat Ucraina, iar Crimeea a fost anexată sub președinția lui”, a spus Trump.

Trump a amintit că Crimeea este un teritoriu „foarte mare și foarte important”. Potrivit lui, Rusia ține acolo submarinele sale puternice.

„Dar nu atât de puternic și de mari ca ale noastre”, a adăugat el. Anexarea Crimeei, potrivit lui Trump, a fost un „eveniment rău”.

„Putea fi oprită. Cu acțiunile corecte. Președintele Obama nu a putut să o oprească, iar acest lucru este foarte rău”, a spus el.

Deși anexarea peninsulei ucrainene a fost un ”eveniment rău”, Trump nu pare să aibă vreun reproș de facut lui Vladimir Putin, despre care a spus recent ca il va invita la summitul G-7 din Statele Unite. Trump a mai spus ca Rusia ar trebui sa fie reprimita in clubul din are a fost alungata ca urmare a anexarii Crimeei.

La conferința de presă după summitul G7, Trump și-a reiterat intenția: „Va putea sa vina sau nu, psihologic, cred, este greu de făcut”, a spus el, menționând că Putin este un „om mândru”.

Acest articol este proprietatea Pagina de Rusia și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

Votează: Foarte slabSlabMediocruBunFoarte bun (1 voturi, media: 5,00 din 5)
Încarc...

Related Posts

4 Responses to Trump: Anexarea Crimeei putea fi oprită

  1. Maciuca spune:

    Nu poti să le dai dreptate ucraineenilor,atâta timp cand ei(ucraina) ocupa mult pamant stramosesc Românesc!Toti vrajmasii României se vor mânca intre ei precum câinii turbati!

    • bogdan spune:

      Eu cred ca cineva a „ocupat-o” pe ma-ta de a iesit asa un rebut… posta sovietica transnistreana e de vina…ce treaba ai tu cu noi romanii ?

  2. Natalia spune:

    Obama nu a putut sa opreasca ocuparea Crimeei, iar Trump este de acord cu aceasta ocupatie. Nu am vazut sa-l critice pe Putin pentru aceasta rapire de teritoriu.

    • bogdan spune:

      Oricum si Putler si Blondul sunt doua gunoaie ce nu aveau in mod normal ce sa caute in functiile pe care se afla ! Doar ca Putler este si criminal pe deasupra ! Cel mai mare din sec 21 pana acum !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Scroll to top