Pe 7 mai, intrând în cel de-al patrulea mandat prezidențial al sau, Vladimir Putin a emis un decret în care însarcineaza guvernul rus sa „obtina intrarea Rusiei în top cinci cele mai mari economii ale lumii până în 2024”.
De altfel, Putin impune acest obiectiv de peste 10 ani, dar calendarul s-a schimbat tot timpul, noteaza Meduza.io.
În 2013, el a spus chiar că Rusia a devenit deja cea de-a cincea cea mai mare economie din lume.
Potrivit FMI, Rusia se claseaza in lume pe locul 12 dupa Produsul Intern Brut (2017), fiind urmata de Spania si Mexic.
Acest articol este proprietatea Pagina de Rusia și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.
El propune locul 5 doar ca din cealalta parte a listei…citind de jos in sus…
Noroc de faptul ca a mai crescut pretul la materii prime si astfel a depasit putin Spania…Dar peste 10 ani Porcia nu va mai fi pe 12 ci pe 15 conform statisticilor ! Iar daca o tine tot asa cu incalcarea tuturor legilor internationale sanctiunile o vor duce si mai jos decat este acum !