Separatistii au lansat azi dimineta un atac cu rachete asupra orasului Mariupol, port la Marea Azov si punt strategic in calea realizarii „coridorului terestru” din Rusia spre Crimeea.
Potrivit agentiei Unian au fost lovite cartierele de locuinte Kievski, Olimpiski, 1 Mai, fiind ucise cel putin 10 persoane (civili).
Numarul victimelor este in curs de verificare.
„Poliția orasului a fost pusa in alerta. La fata locului lucreaza deja o echipă de investigație„, – a declarat Vyacheslav Abroskin, seful politiei din regiunea Donețk.
„Insurgenţii au lansat rachete Grad spre portul Mariupol. (…) Mai multe case au fost distruse”, a comunicat armata ucraineană.
Totodata, Primăriei oraşului precizeaza ca o rachetă a căzut într-o piaţă comercială din cartierul Kievski.
Port la Marea Azov, orasul Mariupol este sub controlul Ucrainei, iar cucerirea acestui oras de catre rusi le va oferi „coridor terestru” spre peninsula Crimeea, ocupata si anexata de Moscova in luna martie anul trecut.
UPDATE
Potrivit ultimului comunicat al MAI de la Kiev, în timpul bombardamentului de la Mariupol de azi dimineata au fost ucise 15 persoane, toti civili.
Cea mai mare parte a cetățenilor ucisi se aflau în momentul mortii pe stradă.
Alte 46 de persoane au fost rănite de șrapnel. Printre victime se afla si un copil de 12 ani.
Acest articol este proprietatea Pagina de Rusia și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.
[…] Citeste continuarea pe PaginadeRusia.ro […]
[…] Citeste continuarea pe PaginadeRusia.ro […]